Znáte to? Člověk by si chtěl v plném rozpuku užívat života a jeho vlastní tělo mu hází klacky pod nohy. Jaký škandál! Čeká vás třeba večírek, kde se chcete zaskvět v plné své kráse a ejhle, co se vám to vyloupne na obličeji? Jak to teď honem zamaskovat? Jdete na první rande s tím šaramantním týpkem, co vás pozval na večeři a… proč vás zrovna teď tak tlačí v břiše? Máte pocit, jako by se vám do střev nastěhoval Vetřelec. Nebo se cítíte jaksi nesví, unavení, podráždění a netušíte proč? Co s tím?
Jistě se najdou i tací, kteří jsou ochotni zas a znovu zapudit blikající kontrolky svého těla kouzelnou pilulkou, kterou si koupí v lékárně či si pořídí nový a ještě více krycí make-up v drogerii. Tělo však rádo tropí neplechu 🙂 a naservíruje nám to příště ještě víc bez obalu. A my mnohdy netušíme, jak moc přátelské k nám je, když nám takto předkládá a zrcadlí všechny ty vylomeniny, co tropíme my jemu. Pokud si nedáme včas říct a nenasloucháme těm jemným upozorněním, příznaky se řetězí, až jednou tělo řekne: “Človíčku, už dost, já funguju jinak”.
Udělat pár změn ve svém životním stylu nemusí být strašidelné, nudné ani omezující a ty následky za to rozhodně stojí. Svěží pocit v těle, více energie, jasnosti myšlení, lehkosti a chuti do života jsou důsledky toho, že o své tělo pečujeme a vědoměji volíme, jaký pohon do něj tankujeme.
Jak tedy poznáme, že naše tělo už má dost, že jsme ho nakrmili látkami, které se mu těžce zpracovávají, nejsou pro něj přirozené a neumí je beze zbytku vyloučit a tak si je ukládá “pod koberec”?
Tady je pár tipů, jak se to vše může projevit:
Po této hloubkové sondě do svého organismu (či svědomí 🙂 ) nastává další krok… zamyslet se nad tím:
Čím mohu svému tělu i životu odlehčit?
Čím tedy můžeme začít:
co takhle vyřadit zahleňující potraviny z jídelníčku a poskytnout tak větší prostor tělu, aby samo sebe začalo uzdravovat?
Jaké potraviny nám v tomto duchu neprospívají:
Jestli je to na nás příliš, dejme si šanci, že to zkusíme na týden, na dva. A pozorujme, jak se cítíme, jak naše tělo reaguje, jak se nám mění chutě, potřeby. Takto odlehčené tělo nám lépe napoví, začne nadšeně spolupracovat a našeptávat nám, co mu lahodí a co bychom si teda už mohli odpustit.
Pro mnohá těla je přijatelnější zařadit postupné změny, pozvolna je přivykat na zdravější životní standard. Pozitivní šok je prima, ale pořád je to šok :). Je třeba vzít v potaz, že tělíčko při přísunu všeho toho zdravého začne intenzivněji eliminovat to, co mu neblaží a v rámci pudu sebezáchovy se toho zbavovat.
Ne, opravdu nemusíme jíst hned kořínky. Neznamená to, že tohle všechno ze svého jídelníčku vyloučíme bez náhrady a budeme chodit smutní po světě s tím, že nevíme, co jíst a pro to, abychom byli zdraví se nutně musíme stát asketou. Vskutku nemusíme. Je tolik variant, čím dané věci nahradit. Pokud na to půjdeme kreativně a zvídavě, dozajista objevíme spoustu možností, jak si pochutnat, nasytit buňky a debužírovat si s vědomím prospěšnosti pro své tělesné funkce.
Věřím, že i tyto stránky vám v tomto ohledu přinesou mnoho inspirace.
Pro odlehčení je žádoucí kromě úpravy jídelníčku, dostatečného pitného režimu, dostatku pohybu, zařadit také detoxikační dny a kúry.
Při psaní tohoto článku jsem se tak rozvášnila, že z toho nakonec vznikl e-book zdarma.
V něm se dočtete podrobnější informace, jak na to…